לזרוב ושות'. משרד עורכי הדין שלך

 

 

08-6277002

054-7609302

זרקור על ועדות רפואיות בביטוח הלאומי


ועדה רפואית היא ועדה המורכבת מרופא אחד או יותר שמטרתה לקבוע  את שיעור הנכות או שיעור הפגיעה ממנו סובל התובע עקב פגיעה בעבודה, נכות כללית, מחלה או רשלנות רפואית. מסקנות הועדה הרפואית ישליכו בסופו של יום על גובה הגימלה או הפיצוי אותו יקבל התובע מהביטוח הלאומי. חברות הביטוח, קצין התגמולים בצבא והביטוח הלאומי, כולם, נעזרים בועדות הרפואיות.

לשם הצלחת התהליך כדאי להתכונן ולהגיע מוכנים לבדיקת הועדה הרפואית.ברוב המקרים הנפגע יקבל דקות ספורות בלבד להציג את פגיעתו מול הועדה הרפואית ולהסביר את השפעתה על חייו ועל תפקודו היומיומי, לכן על מנת להבטיח שתוכלו להעביר את כל המידע הרלוונטי בדקה או שתיים שעומדות לרשותכם, מומלץ להקפיד על הנושאים הבאים:

יש להקפיד לאסוף באופן דקדקני את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לפני הבדיקה בועדה הרפואית. מסמכים אלו מצביעים על מצבו הרפואי של הנפגע באופן מדויק ומפורט ולכן הקפידו לשמור תוצאות של בדיקות רפואיות, צילומי רנטגן, C.T, MRI, אולטרה סאונד וכדומה.
לועדה יש לבוא מאורגנים, עם כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, בדיקות רופא, צילומים, בדיקות CT ו-MRI וחוות דעת מומחים באם ישנן כאלה.
מומלץ לסדר את המסמכים בקלסר ברור ומסודר. סדר זה ישפר את סיכוייכם שהרופא המומחה יעיין בכל המסמכים הרלוונטיים ולא יפספס מסמך כזה או אחר.
מומלץ לכתוב את כל הטיעונים הרפואיים הרלוונטיים לתביעה ולהתמקד בבעיות הרפואיות העכשוויות. כדאי לעיין שוב במסמכים הרפואיים ולוודא שאינכם מפספסים דבר. לאחר שהכול כתוב מומלץ לקרוא מספר פעמים בבית ולוודא שהינכם זוכרים את כל הפרטים מכיוון שמזכיר הוועדה מתעד את מה שתספרו לו ולאחר מכן תתבקשו לחתום על הפרוטוקול הועדה.
הביטוח הלאומי מתיר הבאת מלווה כשמוזמנים להופיע בפני ועדה רפואית. מלווה זה יכול להיות בן משפחה, חבר,מתרגם או עורך דין מטעמך. אנו ממליצים בחום להביא מלווה שכן לעיתים המתח שנוצר בשל מעמד הועדה עשויים לגרום לכך שברגע האמת לא תזכרו את כל הדברים שהכנתם ותפספסו נתונים חשובים שעשויים להיות ההבדל שבין שיבה הביתה בידיים ריקות לבין קבלת קצבת נכות. 
המלווה יוכל לסייע לכם במקרה שתשכחו או שיוכל לדבר במקומכם אם אתם מתרגשים.

לאחר עיון במסמכים הרפואיים ולאחר שמיעת הטיעונים של התובע יחליט הרופא האם יש צורך בבדיקה גופנית.
פירוט ההמלצות לבדיקה הגופנית

ניתן לערער על החלטתה של ועדה רפואית מדרג ראשון תוך 60 יום מהיום בו נמסרה לתובע החלטת הועדה. אם יתקבל הערעור תשנה הועדה את קביעתה, עם זאת, מומלץ לנקוט בזהירות בכל הקשור לעררים על קביעת הועדה הרפואית מכיוון שזו יכולה גם להקטין את שיעור הנכות.
לפיכך אנו ממליצים בחום להיעזר בעורך דין מומחה בביטוח לאומי ובתחום מיצוי זכויות רפואיות לפני הגשת הערר.
בדומה לדיני עבודה, גם בהחלטות הביטוח הלאומי ערכאת הערעור היא בית הדין לעבודה וניתן להגיש ערעור על כל החלטת ועדה הערערים לבית הדין לעבודה. חשוב לציין כי הגשת הערעור אפשרית רק כאשר מדובר בנושאים הקשורים בהתנהלותן המשפטית של ועדות רפואיות. לדוגמא, אם הרכב הרופאים בוועדה לא תאם את הבעיה הרפואית, הוועדה התעלמה ממסמכים רפואיים או לחילופין לא עמדה בחובת ההנמקה ומקרים נוספים בהם לא פעלה הוועדה בהתאם לנהלים המחייבים אותה.

נקבעה לך ועדה רפואית? כדאי שעורך דין יכין אותך לקראתה!